Świat okiem liberała
Gadomski analizuje i ocenia stan liberalizmu w społeczeństwie i polityce, stawiając krytyczne tezy nawet wobec, co do zasady, progresywnych instytucji, takich jak Unia Europejska. – Co zostało z marzeń Hayeka, wielkiego zwolennika integracji i jednego z najważniejszych myślicieli liberalnych XX wieku w dzisiejszym funkcjonowaniu Unii Europejskiej? Co zasługuje na uznanie, a na co można się zżymać? – stawiał pytanie w tekście “Unia Europejska okiem liberała: o co można mieć pretensje do Brukseli”.
W jednym z artykułów dziennikarz “Gazety Wyborczej” pod lupę wziął Grecję, której reformy gospodarcze, po latach kryzysu, zdają się wyprowadzać kraj na prostą. – Powrót do pożądanego poziomu inwestycyjnego jest dowodem sukcesu reform greckiej gospodarki, która przed 10ciu laty była na krawędzi bankructwa i wyjścia ze strefy euro – komentował. W tekście nie zabrakło odniesienia do tła politycznego reform.
Rozważania dziennikarza nad liberalizmem sięgały także poza Stary Kontynent, jak w felietonie “Chińska gospodarka okiem liberała: koniec kapitalistycznego karnawału, wracają komunizm i bieda”. Gadomski przybliża historię intensywnego rozwoju gospodarki Państwa Środka w stronę kapitalizmu i ostatecznie wycofywania się z tych reform. Zgłębia w nim m. in. jak z kraju od wieków zamkniętego, Chiny stały się w XXI wieku globalną fabryką z gospodarką nastawioną na eksport i wabiącą inwestycje największych światowych korporacji.
Najnowszy felieton, “Co nowy rząd może i powinien zrobić dla przedsiębiorców”, ukazał się już po zaprzysiężeniu nowego rządu w Polsce. Z tego powodu Gadomski przybliża czytelnikom założenia gospodarcze nowej koalicji rządzącej, stawiając przed nią jednocześnie konkretne oczekiwania oraz rekomendacje pilnych reform. Od deregulacji przepisów prawa, przez reformę wymiaru sprawiedliwości, do całkowitej zmiany nawyków urzędników państwowych. – Urzędnicy mają wspierać przedsiębiorców, a nie ich ścigać – stawia sprawę jasno dziennikarz, podając konkretne przykłady rozwiązań.
Artykuły z cyklu “Okiem Liberała” publikowane są od 16 marca co dwa tygodnie, w czwartki. Teksty są dostępne na stronie internetowej “Gazety Wyborczej” oraz na stronie Fundacji Wolności Gospodarczej. Zachęcamy do lektury.
Okiem Liberała. Wszystkie teksty
- Banki, elektrownie, stocznie – synekury dla ludzi PiS – 16 marca 2023
- Państwowa fabryka maszynek do kręcenia lodów – 30 marca 2023
- Oto jak baroni PiS odzyskują swoje lenno – 13 kwietnia 2023
- Polska potrzebuje imigrantów – 26 kwietnia 2023
- Hurra, niech żyje inflacja! Finansowa bonanza PiS okiem liberała – 11 maja 2023
- Eurostrachy na Lachy. Nie bójmy się wspólnej waluty – 25 maja 2023
- Finanse państwa poza kontrolą – 15 czerwca 2023
- Rządy wypuściły inflacyjnego dżina z butelki – 29 czerwca 2023
- Własność to fundament zdrowej gospodarki i wolności obywateli – 12 lipca 2023
- Unia Europejska okiem liberała: o co można mieć pretensje do Brukseli? – 26 lipca 2023
- Potrzebne sprawne państwo i zaufanie, a nie nowa „ustawa Wilczka” – 10 sierpnia 2023
- Chińska gospodarka okiem liberała: koniec kapitalistycznego karnawału, wracają komunizm i bieda – 24 sierpnia 2023
- Państwo nie chroni nas przed kryzysami – 8 września 2023
- Nie uciekniemy od reformy emerytalnej – 21 września 2023
- Okiem liberała: grecka tragedia optymistyczna – 5 października 2023
- Polska gospodarka potrzebuje rynkowych reform – 19 października 2023
- Niech rynek, a nie PFR, decyduje o inwestycjach – 2 listopada 2023
- Trzeba sprywatyzować czebol Obajtka – 16 listopada 2023
- 30 lat polowania na przedsiębiorców – 30 listopada 2023
- Co nowy rząd może i powinien zrobić dla przedsiębiorców – 14 grudnia 2023
Wszystkie teksty są częścią cyklu Fundacji Wolności Gospodarczej „Okiem Liberała” i ukazują się również na stronie Wyborcza.pl.