Na ścianach naszego biura, zlokalizowanego przy ul. Wiejskiej w Warszawie, mamy tego najlepszy przykład. Dzieła podarowane nam przez Sętowski Gawron oraz Free Market Simpson codziennie przypominają nam oraz gościom Fundacji o wartościach, dla których się angażujemy.
Dlaczego Sętowski Gawron?
SĘTOWSKI GAWRON to projekt artystyczny założony przez pochodzących z Częstochowy twórców – Jana Sętowskiego (ur. 1990 r.) i Łukasza Gawrona (ur. 1985 r.). W twórczości, artyści dotykają kwestii swoich wspomnień i przeżyć, szczególnie tych przypadających na okres lat 90-tych.
Spoglądając przez pryzmat osobisty, komentują konteksty historyczne – takie jak okres transformacji gospodarczej w Polsce oraz rodzący się w naszym kraju, na przełomie dekad, wolny rynek. Nieobca jest im również analiza wpływu dużych marek na świadomość konsumentów oraz ich kulturotwórcze znaczenie. Elementem charakterystycznym dla duetu jest wykorzystywana w pracach barwa, a więc użycie wyłącznie skali szarości. Innymi znaczącymi motywami są zainteresowanie przestrzenią miasta (betonowe i kute płoty, reklamy i bilbordy), tożsame z polskością tekstury (beton, lastriko, marmur) czy też zainteresowanie retro technologią (pierwsze windowsy, krój pisma wingdings, konsola gameboy).
Przykładem pracy o wspomnianych barwach, z wykorzystaniem motywu architektonicznego jest obraz “Kapitalizm. Ideał Nieznany” zdobiący jedną z sal konferencyjnych naszego biura.
Do innych motywów, które definiują ich twórczość można zaliczyć fragmenty codziennej rzeczywistości z których projekt Sętowski Gawron buduje swój język plastyczny. Często są to niezauważalne a równocześnie wszechobecne elementy krajobrazu, takie jak betonowe płoty, wykuwane neogotyckie ogrodzenia czy wypłowiałe reklamy.
Część z wymienionych elementów odnajdziemy w obrazie “Wolność albo śmierć”, charakteryzujący się nietypowym okrągłym kształtem.
Z połączenia koncepcji i artystycznych środków wyrazu, projekt Sętowski Gawron zbudował nowy gatunek sztuki, który artyści nazwali Dark Pol Wave (Mroczna Polska Fala).
Więcej o artystach znajdziesz na ich stronie internetowej, stronie na Facebooku oraz koncie na Instagramie.
Kim jest Free Market Simpson?
Tajemniczy artysta tytułujący się sugestywnym pseudonimem “Free Market Simpson” obronił dyplom na Wydziale Malarstwa w warszawskiej ASP w pracowni prof. Marka Sapetty, a niedawno również pracę doktorską pod kierunkiem prof. Tomasza Sikorskiego na Wydziale Sztuki UJK w Kielcach. Jest malarzem, autorem murali oraz podejmuje interwencje artystyczne w przestrzeni miejskiej. Biuro FWG jest ozdobione kilkoma ekspresyjnymi grafikami jego autorstwa, których przekaz skłania do refleksji nad funkcjonowaniem gospodarki i podkreśla wolnorynkowe wartości, którymi się kierujemy w naszej pracy.
“Gospodarka sterowana ręcznie przez widzialne ręce”, to dzieło, które zdecydowanie daje do myślenia. Jak daleko w systemie demokratycznym można rozszerzać monopol państwa na stosowanie przemocy? Efekt tak zarządzanej gospodarki został skwitowany na obrazie mocnym i nie pozostawiającym złudzeń stwierdzeniem “Pow!” oznaczającym destrukcję.
Kolejny obraz zatytułowany “Statolatria” symbolizuje kult scentralizowanego państwa i wszechpotężnej władzy państwowej. Z włoskiego “stato” oznacza „państwo” i z łaciny “latria” to nic innego jak “oddawanie czci boskiej”. W ideologii faszyzmu włoskiego, statolatria stanowić miała parareligijny kult państwa, który miał na celu zlanie w jedno włoskiego katolicyzmu i szacunku dla faszystowskiego ustroju.
Jednym z najbardziej rzucających się w oczy dzieł w murach naszej Fundacji jest grafika o tytule jak słynne, libertariańskie zawołanie: “Don’t Tread On Me”. Jak widać na podanych przykładach, Free Market Simpson wypracował własny, unikatowy styl, który nie może być pomylony z nikim innym. “Don’t Tread On Me” jest oglądane przez odwiedzających nasze biuro gości, jako jedno z pierwszych dzieł.
Artystę Free Market Simpson można obserwować na Instagramie oraz polubić na Facebooku.
Wyjątkowa przestrzeń
Fundacja Wolności Gospodarczej realizuje swoje cele poprzez wzmacnianie inicjatyw wspierających wolność gospodarczą grantami, doradztwem i tworzeniem przestrzeni do współpracy. Dzięki artystom z projektu Sętowski Gawron oraz Free Market Simpson wartości liberalne promowane są poprzez sztukę, którą z przyjemnością kontemplujemy w naszym biurze.