Arkadiusz Muś o sukcesie Press Glass
Spotkanie miało charakter otwartej dyskusji, gdzie uczestnicy mogli zadawać pytania. Przedsiębiorca i filantrop opowiedział między innymi, jak działa holding, jakie są jego zalety i dlaczego zdecydował się w taki sposób ukształtować strukturę organizacyjną firmy Press Glass. Jak wyjaśnił zadającym pytania studentom, ma to związek z tym, że tworząc zdecentralizowany system administrowania, o wiele łatwiej jest zarządzać przedsiębiorstwem, które swoje fabryki ulokowane ma nie tylko w Polsce, ale też w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji czy na Litwie.
Uczestnicy spotkania pytali też o zagrożenia dla wielkich przedsiębiorstw, jakie mogą prowadzić do utraty ich pozycji na rynku. Założyciel Press Glass przyznał, że stojąc na czele obojętnie jakiego biznesu, trzeba bezustannie się rozwijać. – Naszą ideą jest to, żeby się nie zatrzymywać. W Press Glass nie ma takiej filozofii myślenia, że budujemy ostatnią fabrykę. Kończymy budowę jednej i zaczynamy myśleć o kolejnej. Od 30 lat w Press Glass nie zatrzymujemy się. Inwestujemy w nowe technologie, nowych ludzi. Rozwój trwa 24h na dobę. Jeśli zatrzymamy się choćby na chwilę, to po nas.
Jak działa Press Glass?
Arkadiusz Muś opowiedział o historii firmy Press Glass. Powstała ona w 1991 roku w czasach koniecznej transformacji gospodarczej i reform Leszka Balcerowicza, kiedy nie było jeszcze w Polsce nowoczesnego systemu bankowego. Od początku swojego istnienia przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją szyb zespolonych, które można zobaczyć między innymi na budynkach takich jak: Złota 44, czy hotel InterContinental w Warszawie. Szyby firmy Press Glass zdobią budynki w Nowym Jorku, Londynie i innych miastach na całym świecie. Ten światowy sukces może stanowić wielką inspirację dla wszystkich młodych ludzi, którzy myślą o założeniu biznesu. Uczestnicy spotkania pytali wobec tego, jakich błędów przy zakładaniu i rozwijaniu firmy należy unikać oraz jakie działania są niezbędne dla rozbudowy przedsiębiorstwa.
Gospodarka potrzebuje wolności. Dlaczego powstała FWG?
Gość SGH podzielił się też z publicznością swoimi przemyśleniami na temat znaczenia wolności gospodarczej. Uzasadniał, że wolność gospodarcza jest dla przedsiębiorców niezbędna, by mogli funkcjonować. Uczulił jednak na to, że nie ma wolności gospodarczej bez innych wartości takich jak: demokratyczne państwo prawa, czy współpraca międzynarodowa, czego przykładem jest obecność Polski w Unii Europejskiej.
Właśnie dlatego, żeby występować w obronie tych wartości, Arkadiusz Muś powołał do życia w 2021 roku Fundację Wolności Gospodarczej. – To nowoczesna fundacja w stylu amerykańskim, która przede wszystkim udziela finansowego wsparcia innym organizacjom pozarządowym, które bronią liberalnych wartości – mówił o FWG jej pomysłodawca. Misją Fundacji Wolności Gospodarczej jest inwestowanie w najbardziej wartościowe inicjatywy na rzecz wolności gospodarczej i tworzenie przestrzeni współpracy i integracji zwolenników wolnego rynku. Oprócz liberalizmu gospodarczego, demokratycznego państwa prawa i Polski w Unii Europejskiej, Fundacja koncentruje się także na edukacji dla przyszłości. Fundacja Wolności Gospodarczej jest też przykładem dla innych przedsiębiorców. Musimy zbudować silniejsze społeczeństwo obywatelskie i dlatego w FWG wspieramy wiele wartościowych organizacji pozarządowych w Polsce – podkreślał.
Przypomniał studentom także swój apel do przedsiębiorców opublikowany przed wyborami parlamentarnymi na łamach “Gazety Wyborczej” nawołujący, by nie byli bierni, lecz aktywnie tworzyli społeczeństwo obywatelskie i angażowali się w sprawy społeczno-polityczne.
Oprócz tego, gość SGH podzielił się również informacjami ze swojego życia prywatnego. Mówił m.in. o pasji do gry w golfa, czy dostaniu się na studia prawnicze oraz aplikację prokuratorską.