EKF powstał w 2010 roku w odpowiedzi na światowy kryzys finansowy, by szukać rozwiązań problemów sektora bankowego i publicznego. Ambicją Kongresu jest rekomendowanie praktycznych rozwiązań w obszarach najważniejszych dla wspólnego rozwoju gospodarki Unii Europejskiej i Polski.
Wiodącymi obszarami tematycznymi, podczas trzech dni Kongresu, będą m.in.: nowy porządek na świecie, w Europie i w Polsce, nowy ład w sektorze finansowym oraz nowe technologie w finansach. Pełny program tegorocznej edycji wraz z listą panelistów jest dostępny na stronie wydarzenia.
Akademia EKF
Od dziesięciu lat nieodłącznym elementem Europejskiego Kongresu Finansowego jest Akademia EKF – projekt skupiający wyróżniających się studentów i młodych absolwentów z Polski i zagranicy. Dla organizatorów oraz Partnerów EKF misją Akademii jest motywowanie i inspirowanie studentów oraz młodych absolwentów do podejmowania wyzwań oraz aktywnego kształtowania kariery zawodowej.
Fundacja Wolności Gospodarczej jest partnerem tegorocznej edycji Akademii EKF.
W tym roku aż 278 kandydatów, rekomendowanych przez blisko 120 nauczycieli akademickich, wzięło udział w rekrutacji do projektu. Ostatecznie dokładnie 101 studentów weźmie udział w Akademii EKF już 5-7 czerwca 2023 w Sopocie.
Akademię EKF zainauguruje debata otwarcia pt. Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie?, którą poprowadzi Janusz Lewandowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego w latach 2010-2014. W debacie wezmą udział laureaci dorocznego konkursu esejów ocenieni przez jury konkursowe, w którego składzie zasiada Marek Tatała, dyrektor zarządzający FWG.
Debata odbędzie się w poniedziałek, 5 czerwca o godz. 9:00. Ogłoszenie zwycięzcy zaplanowane jest o godz. 16:45 na głównej scenie EKF. Pełne zestawienie wyróżnionych esejów znajduje się tutaj
Zachęcamy do zapoznania się z programem Akademii EKF tutaj.