Uroczyste spotkanie dostępne w Internecie
W programie proeuropejskiego spotkania z okazji 20. rocznicy referendum europejskiego w Polsce przewidziane są wystąpienia byłych Prezydentów RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, byłych premierów Leszka Millera i Janusza Steinhoffa oraz europosłanek Danuty Hübner i Róży Thun.
Podczas wydarzenia zostanie także podpisany „Apel na rzecz edukacji obywatelskiej i informacji europejskiej w Polsce”.
Transmisja na żywo ze spotkania odbędzie się we wtorek, 6 czerwca 2023 r. o godz. 17.00 na stronie wydarzenia.
Poza Fundacją Wolności Gospodarczej, partnerami tej inicjatywy są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Warszawy, Fundacja im. Friedricha Eberta, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja im. Heinricha Bölla, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Strabag Polska oraz Erbud Group.
20 lat od historycznej decyzji Polek i Polaków
Referendum akcesyjne zostało przeprowadzone 7 i 8 czerwca 2003 roku. Wzięło w nim udział ponad 58% uprawnionych Polaków, z czego ponad 77% opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Było to ogromne zwycięstwo zwolenników integracji z Europą i silny sygnał dla polityków oraz społeczeństwa, że Polska jest gotowa do pełnego włączenia się w europejskie struktury.
Dzięki pozytywnego rozstrzygnięciu w referendum Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. W ciągu 20 lat od tamtej chwili wiele się zmieniło. Zaczęły napływać do Polski inwestycje zagraniczne, otworzyły się nowe rynki zbytu dla polskiej produkcji, a polscy obywatele zyskali prawo do swobodnego przemieszczania się po terytorium całej Unii.
Niestety w ostatnich latach pojawiły się również wyzwania i trudności w relacjach Polski z Unią Europejską. Polityka rządu w Polsce budzi krytykę ze strony instytucji unijnych, w szczególności w kontekście kwestii praworządności i niezawisłości sądów.
Jednym z filarów działalności Fundacji Wolności Gospodarczej jest promocja korzyści z obecności Polski w Unii Europejskiej i przystąpienia do strefy euro. Jesteśmy przekonani, że nie ma obecnie dla Polski lepszej alternatywy. Rolą Polski w Unii powinno być dbanie o wysoki poziom wolności, w tym wolności gospodarczej, w ramach wspólnoty, a także wzmacnianie tak ważnego dla rozwoju wspólnego rynku. Więcej o naszych głównych obszarach tematycznych przeczytasz tutaj.