Jak wygląda Unia Europejska w oczach młodych osób? Czy eurosceptycyzm jest zjawiskiem, które występuje wśród tej grupy? A jeśli tak, to co jest najbardziej przez nie kwestionowane, a co doceniane? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć autorzy raportu „Młoda Polska w Europie – czy na pewno?”.
W ostatnich latach Polska jest w stanie permanentnego sporu z instytucjami europejskimi, którego rozstrzygnięcie warunkuje m.in. przyznanie ogromnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Rząd polski krytykowany za łamanie zasad praworządności, często odwołuje się do poczucia ograniczanej „suwerenności”, co zdaniem opozycji oraz niektórych komentatorów może w przyszłości doprowadzić do tzw. Polexitu, czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej.
W badaniu internetowym, na podstawie którego powstał raport, wzięło udział 600 respondentów i respondentek z całej Polski w wieku 18-24 lata. Uczestnicy badania odpowiadali m.in. na pytania dotyczące wejścia Polski do strefy euro, wpływu Polski na działania i decyzje Unii Europejskiej czy plusów i minusów wstąpienia Polski do UE.
Zdecydowana większość badanych, bo aż 85%, określiło siebie jako zwolennika/zwolenniczkę członkowska Polski w Unii Europejskiej. Tylko 4% respondentów/respondentek zadeklarowało pogląd przeciwny, podczas gdy 11% można nazwać niezdecydowanymi w wyborze swojego stanowiska lub niechętnymi do przedstawienia go – wynika z raportu Projekt: Polska.
Idea przyjęcia waluty euro przez Polskę wywołuje zarówno skrajne reakcje, jak i silne poczucie niezdecydowania społeczeństwa. Aż 27% respondentów miało trudność z wyrażeniem opinii w tym temacie. Łącznie pozytywnie nastawionych do decyzji podjęcia tego kroku jest 33% badanych (a tylko 13% ze wszystkich jest w pełni zdecydowanych w tej kwestii). Zdecydowanymi przeciwnikami i przeciwniczkami idei przyjęcia euro przez Polskę określa się 17% badanych, a kolejne 23% skłania się w stronę przyjmowania negatywnego nastawienia do euro, co łącznie daje aż 50% respondentów i respondentek niechętnych podjęcia takiej decyzji przez władze Polski.
Pełen raport można przeczytać tutaj.
Sotrender przeprowadził badanie Eurosentymentu dla Fundacji Wolności Gospodarczej, w którym zbadane zostały nastroje internautów na temat wprowadzenia euro w Polsce. Jego wyniki można znaleźć na stronie KursNaEuro.pl.