Autor: FWG
Marek Tatała, Wiceprezes Zarządu Fundacji Wolności Gospodarczej kandydatem na członka Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Autor: FWG
Marek Tatała, Wiceprezes Zarządu Fundacji Wolności Gospodarczej kandydatem na członka Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
„Zdecydowałem się kandydować, ponieważ z organizacjami pozarządowymi jestem związany przez większość mojej kariery zawodowej. Pomagałem w rozwoju wielu NGOs i od lat angażuję się we wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Jednocześnie posiadam ponad dziesięć lat doświadczenia w pracy zarządczej w sektorze organizacji pozarządowych” – mówi Tatała. Kandydat do Rady NIW-CRSO przez ponad 7 lat był wiceprezesem jednego z największych polskich think-tanków, Forum Obywatelskiego Rozwoju. Od ponad 2 lat zarządza jedną z największych prywatnych fundacji w Europie Środkowo-Wschodniej. „Organizujemy konkursy grantowe, wspieramy aktywność organizacji pozarządowych, monitorujemy i analizujemy sposób wydatkowania przez organizacje środków, a także realizujemy wiele własnych projektów” – przypomina Tatała.
Kandydaci do rady NIW-CRSO muszą zebrać poparcie przynajmniej 20 organizacji pozarządowych lub podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. O zadaniach NIW-CRSO można przeczytać tutaj. Członkowie Rady nie otrzymują wynagrodzenia.
1. Po pierwsze, skoro już pieniądze podatników trafiają do organizacji pozarządowych to powinno dziać się to w sposób jak najbardziej przejrzysty.
2. Po drugie, warto regularnie analizować, czy pieniądze są wydawane w sposób efektywny, a także dbać o to, by organizacje ubiegające się o wsparcie stawiały sobie realistyczne i mierzalne cele, których wykonanie należy monitorować.
3. Po trzecie, o przyznawaniu środków przez NIW-CRSO powinny decydować obiektywne kryteria i merytoryczna ocena wniosków, a nie względy ideologiczne, towarzyskie czy powiązania polityczne.
4. Po czwarte, powinno dbać się o to, aby nie uzależniać organizacji społeczeństwa obywatelskiego od środków publicznych (podatników) i tworzyć zachęty do dywersyfikacji źródeł finansowania projektów.
5. Po piąte, Tatała będzie informować o najciekawszych rzeczach, których dowie się podczas posiedzeń Rady publicznie, również w mediach społecznościowych, tak by ich użytkownicy lepiej wiedzieli czym NIW-CRSO się zajmuje.
Oświadczenie można przesłać z elektronicznym podpisem kwalifikowanym lub elektronicznym podpisem ePUAP (prosty i bezpłatny sposób tutaj). Po uzupełnieniu danych
w załączonym oświadczeniu najlepiej zapisać dokument w formie pdf i złożyć właściwy podpis lub podpisy na dokumencie.
Trwający nabór dotyczy 5 członków Rady. Można poprzeć więcej niż jedną kandydaturę.
Zachęcamy organizacje pozarządowe od poparcia kandydatury Marka Tatały.