Demokracja jest najlepszym znanym sposobem podejmowania decyzji w państwie, o ile funkcjonuje w ramach instytucji państwa prawa, które są gwarantem wolności jednostek i ochrony ich podstawowych praw, a także zabezpieczają jednostki przed arbitralnością i opresją władzy.
Praworządność tworzy stabilne reguły gry i sprawia, że demokracja nie przeistacza się w dyktat większości, kosztem łamania podstawowych praw i wolności jednostek. W państwie praworządnym wymiar sprawiedliwości powinien być niezależny od polityków, a sądy i prokuratura powinny działać sprawnie i sprawiedliwie. To ważne zarówno dla mieszkańców Polski, jak i dla osób prowadzących w Polsce działalność gospodarczą. Jeśli Polska ma szybko się rozwijać to prawo powinno być przewidywalne, stabilne i przejrzyste.
Praworządność jest niezbędna dla zapewnienia wysokiego poziomu wolności gospodarczej, to dlatego jest istotną składową indeksów mierzących tę wolność oraz miar jakości instytucji. Uważamy, że praworządności należy w Polsce nie tylko bronić, ale również dążyć do jej wzmacniania. Dlatego dzisiaj mówimy NIE dla pośpiesznych i nieprzemyślanych zmian w Kodeksie wyborczym!
Jako organizacje zaangażowane w obserwację procesu wyborczego, a także dbające o demokratyczne podstawy prawne przeprowadzenia wyborów wzywamy do zaniechania prób zmian w Kodeksie wyborczym ze względu na czas i tryb ich wprowadzenia oraz zawarte w proponowanej ustawie treści.
PRZECZYTAJ STANOWISKO
Jeśli reprezentujesz organizację społeczną i chcesz, aby Twoja organizacja podpisała się pod stanowiskiem, napisz na obserwatorzy@odpowiedzialnapolityka.pl.