KONFERENCJA O POLSCE POZA JEJ GRANICAMI
Konferencja Polish Economic Forum tworzy unikalną platformę współpracy między polskimi studentami, młodymi profesjonalistami, przedstawicielami biznesu i urzędnikami państwowymi. Wydarzenie jest organizowane przez stowarzyszenie studenckie Polish Business Society, działające przy London School of Economics.
Każdego roku ponad 800 uczestników reprezentujących czołowe polskie, brytyjskie i zagraniczne uczelnie (m.in. LSE, Oxford, Cambridge, UCL, Yale, Stanford), innowacyjne start-upy oraz agencje rządowe gromadzi się, aby uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, wymieniać się pomysłami, poznawać inspirujących ludzi i angażować się w dyskusje z liderami polskiego życia społeczno-gospodarczego.
Tegoroczna konferencja odbyła się 8-9 marca w Londynie, a jej celem było przeprowadzenie kompleksowej analizy trajektorii gospodarczej, biznesowej, energetycznej i technologicznej Polski od 1989 roku oraz odpowiedź na kluczowe pytanie – czy Polska osiągnęła już status kraju rozwiniętego?
Więcej o wydarzeniu: Wspieramy Polish Economic Forum z udziałem Marka Tatały, prezesa FWG>>
POLITYKA NA ROZDROŻU. JAKI KIERUNEK POWINNA OBRAĆ POLSKA GOSPODARKA?
Marek Tatała, prezes FWG, był prelegentem w panelu o polskiej gospodarce “Policy Crossroads: Rethinking Macroeconomic Strategies for Poland’s sustained economic growth” („Rozdroża polityki: ponowne przemyślenie strategii makroekonomicznych na rzecz trwałego wzrostu gospodarczego Polski”). W dyskusji wzięli udział Grzegorz Kołodko (były wicepremier i minister finansów, Akademia Leona Koźmińskiego), Ryszard Petru (szef sejmowej komisji gospodarki), Joanna Tyrowicz (członkini Rady Polityki Pieniężnej, Uniwersytet Warszawski) i Łukasz Hardt (były członek Rady Polityki Pieniężnej, Uniwersytet Warszawski).
– Jest wiele sensownych rekomendacji dla Polski, ale wyzwaniem jest ich komunikacja w społeczeństwie. Najlepszym sposobem na odpolitycznienie gospodarki jest prywatyzacja, ale jak o niej mówić? Nie ma odwrotu przed podniesieniem w przyszłości wieku emerytalnego, ale jak do tego przekonać wyborców? W 2003 roku zobowiązaliśmy się przyjąć euro, ale jak skutecznie wywołać wokół tego tematu pozytywne emocje społeczne? – zastanawiał się prezes FWG. Jak podkreślał ekonomista, zmiany polityczne stanowią szansę na przedstawienie nowej wizji rozwoju, która jest Polsce bardzo potrzebna.
POTRZEBUJEMY NOWEJ WIZJI GOSPODARKI
Do takiego podejścia przekonuje również Arkadiusz Muś, przedsiębiorca i założyciel FWG, w swoim tekście opublikowanym na łamach Gazety Wyborczej. Jak wskazuje, Polska znów tak jak w 1989 roku powinna stać się liderem reform, opartych na prywatyzacji, deregulacji, odpowiedzialnym podejściu do demografii czy rozpoczęciu dyskusji o przyjęciu euro w Polsce.
– Nie idźmy drogą znacznie słabiej zorganizowanego gospodarczo Południa. Nie ograniczajmy też wizji rozwoju do wybudowania jednego lotniska. Potrzebujemy pilnie odpowiedzi na coraz poważniejsze wyzwania demograficzne, związane ze starzejącym się społeczeństwem i spadającą liczbą osób w wieku produkcyjnym – zaapelował na łamach “Gazety Wyborczej” przedsiębiorca.
Cały tekst: Głos przedsiębiorcy: Polska znów powinna stać się europejskim liderem reform>>