Jak podkreślają inicjatorzy debat na swojej stronie internetowej, badania opinii publicznej wcale nie potwierdzają rzekomej niechęci Polaków do euro. Prezydent Bronisław Komorowski zarówno w trakcie swej prezydentury jak i obecnie konsekwentnie promuje temat domknięcia europejskiej integracji polski przez wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty. Podczas spotkania z okazji 20. rocznicy referendum akcesyjnego do UE były Prezydent ponownie zwracał uwagę na niewykorzystaną do tej pory szansę przyjęcia euro. – 20 lat temu udało się zbudować akceptację dla członkostwa w UE. […] Trzeba wrócić do dyskusji o miejscu Polski w integracji europejskiej, także poprzez członkostwo w strefie euro – mówił.
– Zbliżające się wybory, będące w przekonaniu części ekspertów i polityków także swoistym, proeuropejskim plebiscytem, stwarzają okazję, by ponownie poddać pod dyskusję również kwestię wprowadzenia euro w Polsce – dodali współpracownicy z Instytutu Komorowskiego.
Czy euro jest tematem mitów? Eksperci debatują
W pierwszej dyskusji z serii debat, która odbyła się 14 czerwca 2023 r., udział wzięli dr. hab. Mariusz Hamulczuk z Instytutu Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Sławomir Majman, Wicedyrektor w Instytucie Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, były Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, dr. Wojciech Warski, przedsiębiorca, ekspert „Team Europe” przy KE, Szef Rady Gospodarczej Koalicji Polskiej, a moderował ją Antoni Podolski, członek Rady Programowej Instytutu Komorowskiego.
Spotkanie online, transmitowane na profilu Facebook Instytutu, rozpoczął Antoni Podolski. Od razu zwrócił uwagę, że euro jest w Polsce pewnego rodzaju politycznym tabu, którego politycy wolą nie dotykać. – Euro w Polsce ma niesłusznie dorobioną „gębę”, jego wprowadzenie wiąże się z potencjalnymi trudnościami, łącznie z utratą suwerenności – zauważył. Dlatego też pierwsze pytanie, z którym musieli zmierzyć się paneliści dotyczyło tego, ile jest w tym prawdy i jaki realnie wpływ euro miałoby na polską gospodarkę.
Cały tekst jest dostępny na stronie kampanii KursNaEuro.pl.