Jak to się stało, że Wyspa Słodowa stała się symbolem wolności obywatelskich? W piątą rocznicę zmian, które pozwoliły na spożywanie na Wyspie Słodowej we Wrocławiu napojów wyskokowych, powstał specjalny film, przedstawiający pasjonującą historię dziesięciu lat walki o wolność w codziennym życiu, zakończoną miażdżącym sukcesem.
“Witajcie na Wyspie Słodowej, jednym z najbardziej kultowych i nietuzinkowych miejsc we Wrocławiu” – słyszymy na początku filmu. Jak się dowiadujemy, Wyspa Słodowa to jedna z wielu wrocławskich wysp, która znajduje się w ścisłym centrum miasta, tuż przy Uniwersytecie. – To miejsce wolności, miejsce, w którym każdy może czuć się bardzo swobodnie, bo Wrocław jest takim miejscem, miastem wolności. Nazywam to miejsce wręcz enklawą wolności, bo ta wolność jest tutaj bardzo istotna, zwłaszcza dla młodych ludzi – mówi występujący w filmie Michał Jaros, poseł z Wrocławia.
Na Wyspie Słodowej mieszkańcy miasta przez lata marzyli o możliwości delektowania się piwem, pomimo wieloletniego zakazu spożywania alkoholu na tym obszarze. Zakazu, ustanowionego na mocy przepisów pochodzących z najczarniejszego okresu PRL – stanu wojennego. Historię kampanii, która doprowadziła do legalizacji picia alkoholu na Wyspie Słodowej, skupiają trzy organizacje: Młodzi Nowocześni, Stowarzyszenie Libertariańskie i Stowarzyszenie Wolny Wrocław. Tę niezwykłą koalicję różnych środowisk połączyła wspólna pasja do liberalizmu, libertarianizmu i wolności.
– W moich czasach studenckich wiele osób tam spożywało alkohol, natomiast wiemy, że oficjalnie było to niedozwolone i bardzo często dochodziło do takich incydentów, gdy przemarsz policji, czy straży miejskiej generował popłoch wśród osób które odwiedzały Wyspę Słodową – wspomina w filmie Paweł Czuliński, burmistrz Twardogóry, a kilka lat temu szef Młodych Nowoczesnych na Dolnym Śląsku.
Władze miasta dostrzegały ten problem i w roku 2013 postanowiły na niego odpowiedzieć – ograniczając mieszkańcom dostęp do wyspy.
Film rzuca światło na aktywistów, którzy poświęcili się sprawie, oraz przedstawia ich działania, spotkania, manifestacje i wysiłki edukacyjne podjęte w ramach kampanii. To historia współpracy i nieustępliwości.
Film jest dostępny w całości na YouTube, na kanale portalu liberalizm.net.
Projekt „Wyspa Wolności” powstał we współpracy z Fundacją Wolności Gospodarczej.