Autor: FWG
W swojej książce Otwartość: historia postępu ludzkości Johan Norberg przekonuje, że tylko otwarte społeczeństwa mogą na dłuższą metę się rozwijać, i ostrzega przed mrocznymi konsekwencjami społeczeństw zamkniętych.
Autor: FWG
W swojej książce Otwartość: historia postępu ludzkości Johan Norberg przekonuje, że tylko otwarte społeczeństwa mogą na dłuższą metę się rozwijać, i ostrzega przed mrocznymi konsekwencjami społeczeństw zamkniętych.
Pandemia COVID-19 przypomniała nam, jak cenny jest postęp. Z jednej strony recesja w gospodarce, ograniczenia dotyczące konsumpcji, rosnące bezrobocie oraz inne ekonomiczne i społeczne skutki zahamowania rozwoju. Z drugiej strony nowe technologie, ułatwiające nam codzienne funkcjonowanie czy zaawansowany poziom współczesnej medycyny, która pomaga w ratowaniu życia w czasach zarazy i jest w stanie w rekordowym czasie dostarczyć szczepionkę.
To właśnie o postępie opowiada książka Johana Norberga, szwedzkiego autora, historyka idei i współpracownika think-tanku Cato Institute. Autor zabiera nas w podróż po różnych regionach świata, aby opowiedzieć powtarzającą się historię – kiedy w danych społecznościach górowała otwartość, to dochodziło do rozwoju. Ich zamykanie się było z kolei źródłem stagnacji, kryzysów i upadków.
Książka „Otwartość: historia postępu ludzkości” pokazuje, że postęp nie musi być trwały i wiele społeczności na rozstaju dróg w kierunku rozwoju i antyrozwoju często kierowała się tą drugą ścieżką. Paradoksalnie otwartość może napędzać zagrożenia, które popychają ludzi ku zamykaniu się. Jednocześnie, jak napisał Norberg, „w ramach otwartych instytucji ludzie rozwiązują więcej problemów niż stwarzają, bez względu na cechy ich osobowości, a to zwiększa szansę na to, że ścieżki ludzi z różnymi cechami się krzyżują, a ich myśli i praca mogą się wzajemnie twórczo napędzać”.
Johan Norberg zapytany podczas Igrzysk Wolności, odpowiedział, że jego główną rekomendacją jest promowanie otwartości na to, co nieznane. Zdaniem autora „wolność nie daje nam pewności i kontroli, ale robi coś ważniejszego: zostawia przestrzeń na zdarzenia nieprzewidywalne, a to jedyne miejsce, w którym możemy oczekiwać postępu i rozwiązań dla naszych codziennych problemów”. Pamiętajmy, że w otwartości i postępie nie powinno przeszkadzać też państwo – barierami dla wolnego przepływu produktów, osób i idei czy nadmiernymi regulacjami, które sztucznie wydłużają drogę od szalonego i innowacyjnego pomysłu do jego wprowadzenia w życie. Chcesz rozwoju? Wspieraj otwartość.
Autorem tekstu, który ukazał się w grudniu 2020 w magazynie Liberté! jest CEO FWG, Marek Tatała. Całość dostępna tutaj.
Johan Norberg – autor, wykładowca i twórca filmów dokumentalnych urodzony w Szwecji. Jest autorem książek na wiele tematów z zakresu globalnej ekonomii i nauki popularnej. Jest starszym wykładowcą w Cato Institute w Waszyngtonie oraz w Europejskim Centrum Międzynarodowej Ekonomii Politycznej w Brukseli. Autor książki był keynote speakerem podczas współorganizowanej przez FWG konferencji Atlas Network Europe Liberty Forum w Warszawie