Książka przedstawiająca nową koncepcję ustroju polskiego państwa i receptę na zakończenie wojny polsko-polskiej szybko stała się bestsellerem. IUS zorganizowało promocyjny booktour po całej Polsce, a 22 czerwca w Poznaniu można było porozmawiać z Leszkiem Stypułkowskim (Index Copernicus), Marcinem Zielińskiem (Fundacja FOR) i Markiem Tatałą (FWG) – współautorami książki „Umówmy się na Polskę”, a konkretnie rozdziału „Liberalne województwo marzeń”. Jak podkreślali przed spotkaniem organizatorzy ze Stowarzyszenia, w ostatnich dekadach w Polsce byliśmy świadkami stałego odchodzenia od wolnorynkowych pryncypiów – w zasadzie przez wszystkie rządzące ugrupowania. Jednocześnie, modne stało się demonizowanie „neoliberałów”. Z tego powodu spotkanie autorskie było okazją do zadania pytania: czy możemy wyobrazić sobie Polskę pod autentycznie liberalnymi rządami oraz czy taka Polska byłaby atrakcyjna dla obywatelek i obywateli?
Każdy rozdział książki „Umówmy się na Polskę” został napisany w niekonwencjonalnej, fabularyzowanej formie. Pióro Piotra Siemiona wsparło opowieść o województwie wielkopolskim pod liberalnymi rządami, w ramach nowej umowy społecznej dającej samorządowym województwom większe pole do regulowania prawem miejscowym zadań i tak już dziś wykonywanych w większości przez jednostki samorządu terytorialnego. Miejsce spotkania było nieprzypadkowe, ponieważ autorzy posłużyli się przykładem Wielkopolski dla swojej wizji idealnego samorządu.
– Propozycja „Inkubatora Umowy Społecznej” jest już sama w sobie atrakcyjna, ponieważ wydaje się być sposobem na obniżenie ogromnego poziomu polaryzacji w Polsce. Jest wiele sporów na poziomie ogólnopolskim, angażujących wszystkich obywateli, ale niekoniecznie dotyczących ich “małych ojczyzn” i ich samych – mówił Marek Tatała, współautor rozdziału. Opisując w skrócie liberalne województwo marzeń podkreślił m. in. znaczenie przeprowadzenia skutecznej prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw. – Ten element liberalnych reform jest nie tylko po to, żeby państwowe firmy działały sprawniej, ale także, żeby odciąć od nich partyjnych działaczy, którzy nie są wystarczająco kompetentni do ich prowadzenia.
Spisana w książce wizja “liberalnego województwa” porusza także zagadnienie systemu podatkowego. Zdaniem Tatały, problemem naszego systemu podatkowego jest to, że jest niezwykle skomplikowany, są z niego wyłączane różne grupy i funkcjonują, niekoniecznie uzasadnione, specjalne przywileje. – W naszej propozycji idziemy w kierunku przejrzystego systemu. Na przykład traktujemy rolników, jako przedsiębiorców. Jak twierdzi, rolnicy powinni zostać włączeni do powszechnego systemu podatkowego. – Tak zrównoważony system zwiększy wpływy do województwa, ale też zachęci, by gospodarstwa się konsolidowały, co jest korzystne dla efektywności tej branży – dodawał.
Zapytany o tzw. “zielone podatki” zaznaczył, że taki podatek ma swoje uzasadnienie, a reformę rozpocząłby od, jego zdaniem, znacznie bardziej szkodliwego opodatkowania pracy. Jak twierdził, w koncepcji liberalnego województwa niskie opodatkowanie pracy i firm przyciągnie do Wielkopolski wiele przedsiębiorstw, z których wpływy pozwolą na trzymanie się zasady zrównoważonych finansów, za to wpływy z “zielonych podatków”, ze względu na rozwój technologiczny i świadomość ekologiczną, docelowo będą wynosić 0 zł. – Chodzi nam o to, żeby postępować jak w Wielkopolsce, czyli odpowiedzialnie – mówił wiceprezes FWG.
Książka „Umówmy się na Polskę” miała premierę 11 maja 2023 roku. Zachęcamy do jej zakupu w księgarniach internetowych.
Fundacja Wolności Gospodarczej wspiera projekt Inkubatora Umowy Społecznej.