Autor: FWG
Stworzony z myślą o przyszłych liderach, Campus Polska Przyszłości jest platformą wymiany poglądów, inspiracji i pomysłów. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23-29 sierpnia, a FWG ponownie jest partnerem wydarzenia.
Autor: FWG
Stworzony z myślą o przyszłych liderach, Campus Polska Przyszłości jest platformą wymiany poglądów, inspiracji i pomysłów. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23-29 sierpnia, a FWG ponownie jest partnerem wydarzenia.
Fundacja Wolności Gospodarczej od początku wspiera inicjatywę jako jeden z partnerów. W ramach współpracy z Campusem FWG m.in. organizuje i prowadzi panele dyskusyjne oraz prowadzi stoiska informacyjne.
W poprzedniej edycji Campusu Polska Przyszłości FWG była zaangażowana w dwa istotne panele. W pierwszym z nich, zatytułowanym „Gospodarka Polski w nowym świecie. Co należy zmienić, aby wejść na ścieżkę dynamicznego rozwoju?” uczestniczył prezes fundacji, Marek Tatała, oraz inni eksperci z dziedziny ekonomii i polityki. Tatała prowadził także seminarium „Jak mówić o liberalizmie w XXI wieku?”, w którym dyskutowano z młodym pokoleniem liberałów na temat liberalnych wartości we współczesnym świecie.
FWG miała również swoje stoisko w strefie dla organizacji pozarządowych, gdzie uczestnicy mogli wypełniać ankiety dotyczące różnych liberalnych postulatów. Zespół FWG promował również ideę przyjęcia przez Polskę waluty euro, co było przedmiotem panelu dyskusyjnego FWG z 2022 roku z udziałem ekspertów, takich jak prof. Joanna Tyrowicz, dr Ludwik Kotecki czy prof. Artur Nowak-Far.
Zdaniem prezesa FWG Campus Polska Przyszłości to świetna przestrzeń, aby się dzielić liberalnymi przekonaniami z uczestnikami. – Są tu ludzie, którzy mają już liberalne poglądy na gospodarkę, jak i na kwestie światopoglądowe, ale także wiele osób do liberalizmu nieprzekonanych, choć otwartych na różne idee. Możemy im pokazywać naszą wizję Polski i świata – mówił Marek Tatała rok temu w rozmowie z portalem liberalizm.net.
Fundacja Wolności Gospodarczej znowu ma wkład merytoryczny w program Campusu. Jednym z wydarzeń specjalnych jest spotkanie z Johanem Norbergiem, inspirującym mówcą i autorem książki „Manifest Kapitalistyczny”. Norberg broni globalnego, wolnorynkowego kapitalizmu przed krytykami – zarówno tymi z lewicy, jak i z prawicy. Argumentuje, że system ten przyczynia się̨ do bogacenia się społeczeństw, umożliwia nam dbanie o środowisko naturalne, a nawet umacnia międzyludzką solidarność i czyni nas szczęśliwszymi. Rozmowa pt. “Czy wolny rynek uratuje świat?” odbędzie się 28 sierpnia, a poprowadzi ją prezes FWG, Marek Tatała.
W tym roku wychodzimy także naprzeciw młodym osobom myślącym o założeniu własnej firmy. Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców, Agnieszka Majewska oraz ekonomista Jarosław Bełdowski podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, także na tle porównawczym z innymi krajami. Goście porozmawiają o aktualnych wyzwaniach, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy oraz o barierach, które wynikają z nie zawsze łatwej relacji państwa z biznesem. Spotkanie “ Prowadzenie firmy w Polsce – bułka z masłem czy pole minowe?”, zaplanowane na 27 sierpnia, moderować będzie Andrzej Prendke, specjalista ds. komunikacji i projektów w FWG.
Na Campusie poruszane są również wątki międzynarodowe. Członek Rady FWG, Jakub Karnowski, wystąpi w anglojęzycznym panelu “20 years of Poland’s membership in the European Union. Experiences from the membership negotiations period relevant to Ukraine’s accession”, podczas którego, wspólnie z pozostałymi gośćmi, przybliży istotne doświadczenia Polski we wstępowaniu do Unii Europejskiej, które mogą być przydatne dla ubiegającej się o to Ukrainy.
Campus Polska Przyszłości to inicjatywa organizowana przez Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego od 2021 roku, mająca na celu aktywizację młodych ludzi, promowanie dialogu oraz rozwijanie obywatelskiej i politycznej świadomości w Polsce. Obejmuje serię spotkań, warsztatów, paneli dyskusyjnych oraz wydarzeń kulturalnych, które odbywają się co roku w Olsztynie.
Program w każdej edycji jest zróżnicowany i obejmuje szeroki zakres tematów, takich jak polityka, gospodarka, ekologia, technologia, kultura oraz prawa człowieka. Uczestnicy mają okazję spotkać się z ekspertami, politykami, aktywistami i przedstawicielami świata nauki i biznesu, co sprzyja wymianie doświadczeń i inspiracji.
Dzięki Campusowi młodzież może zyskać lepsze zrozumienie mechanizmów demokratycznych oraz zdobyć umiejętności potrzebne do efektywnego działania na rzecz społeczności lokalnych i kraju. Dotychczasowe 3 edycje sprawiły, że projekt jest już odbierany jako ruch społeczny, który ma szansę wnieść istotny wkład w rozwój demokratycznego i obywatelskiego społeczeństwa w Polsce. Wspierając młodych ludzi i dając im narzędzia do aktywnego udziału w życiu publicznym.
Zachęcamy wszystkich uczestników Campusu do udziału w panelach z udziałem przedstawicieli FWG, jak i odwiedzenia naszego stoiska w strefie NGO w dniach 27-28 sierpnia.
Program tegorocznej edycji Campusu jest dostępny na stronie campuspolska.pl.