Jaka jest przyszłość liberalizmu w Polsce?
Niedawno zakończony Zjazd był dowodem na to, że liberalizm jest w dobrych rękach. Jednym z prelegentów konferencji był prezes FWG, Marek Tatała, który w swoim wystąpieniu skupił się na analizie obecnej polityki gospodarczej w Polsce. Podczas prezentacji zatytułowanej “Ile jest liberalizmu w polityce gospodarczej w trwającej kadencji Sejmu?” omówił podejście aktualnej władzy do wolnego rynku, koncentrując się na decyzjach dotyczących regulacji oraz polityk wspierających przedsiębiorczość. Ekonomista zaprezentował również dotychczasowe osiągnięcia FWG, jak i plany organizacji na przyszłość.
![](https://wolnagospodarka.pl/wp-content/uploads/2024/10/Miltonalia-2024-fundacjawip.org-18.jpg)
Autor: Studio Fotograficzno-Filmowe Kamil Grzebyta
O polskiej polityce w kontekście liberalizmu mówiła też Aleksandra Kot, najmłodsza posłanka obecnej kadencji Sejmu. W swoim wystąpieniu podjęła temat praworządności jako fundamentu wolności gospodarczej. Posłanka i jednocześnie przewodnicząca stowarzyszenia “Młodzi Nowocześni” przedstawiła, jak efektywne prawo i przejrzystość legislacyjna mogą wspierać rozwój gospodarczy, jednocześnie minimalizując szkodliwą ingerencję państwa. W sesji pytań i odpowiedzi wywiązała się żywa dyskusja na temat sposobów na naprawę systemu sądownictwa w Polsce.
Przykłady z zagranicy
“Miltonalia” odwiedzili również goście zagraniczni. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji autorytetu z ogólnoświatowego ruchu libertariańskiego – Lawrence W. Reeda, mającego duże zasługi dla polskiej opozycji antykomunistycznej w latach 80. Gość wygłosił wykład zatytułowany “What is the Freedom Philosophy?”, w którym przedstawił wizję wolnego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Dodatkowo podzielił się szeregiem przykładów z historii, które ilustrowały, jak wolność korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy i społeczny.
Poza spotkaniem z Reed’em, to książe Michael von Liechtenstein był tym gościem “Miltonaliów”, na którego wystąpienie czekało bardzo wielu uczestników. Członek rodziny książęcej Liechtensteinu podzielił się dogłębną wiedzą z zakresu austriackiej szkoły ekonomii i procesów politycznych mających obecnie miejsce.
W oczekiwaniu na “Miltonalia 2025”
Prelegenci z Polski i zagranicy dostarczyli uczestnikom nie tylko wiedzy, ale także inspiracji do dalszych działań na rzecz wolnościowych idei. W planach jest już kolejne spotkanie w 2025 roku.
Organizatorem “Miltonaliów” jest Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości. – Naszą wizją jest Polska, w której wolnościowi liderzy stoją na straży dobrowolnie zorganizowanego społeczeństwa, ograniczonego państwa i rządów prawa, skutecznie zapobiegając rozrostowi władzy państwowej – piszą o sobie jej przedstawiciele.
Dowiedz się więcej o ich działalności TUTAJ>>
Fundacja Wolności Gospodarczej była sponsorem strategicznym wydarzenia.