“Dusza Europy” hasłem OEES 2024
W tym roku pod hasłem przewodnim “Dusza Europy” aż 5000 uczestników i uczestniczek będzie rozmawiać o gospodarce, w której takie wartości nie są jedynie ozdobnikiem czy dodatkiem, ale stanowią fundament i busolę działań.
– Europa potrzebuje mieć konkurencyjną gospodarkę, własne źródła taniej energii i technologie na najwyższym poziomie, zdywersyfikowane łańcuchy dostaw strategicznych surowców. Powinna być też silna i samodzielna militarnie. Nie może wyłącznie polegać na potencjale obronnym USA i ciągle wierzyć, że sprosta konkurencji Chin. By tego wszystkiego dokonać – Europa musi odnaleźć i zrozumieć, być może też – wykreować – swoją nową duszę, z jasną wizją przyszłości – tak wyjaśnia hasło przewodnie Mateusz Zmyślony, Dyrektor Kreatywny OEES.
Główne tematy tegorocznej edycji to: przyszłość Europy, megatrendy w kompetencjach, etyka w debacie publicznej, zrównoważone inwestowanie, transformacja energetyczna i cyfrowa, krajobraz miast.
Wśród mówców nie zabraknie uznanych nazwisk, m.in. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, Przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Oliver Röpke, prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, a także Aleksander Miszalski, Prezydent Krakowa i wiele wiele innych znakomitych gości.
Sprawdzamy wiarygodność ekonomiczną Polski
Podczas OEES premierę będzie miała trzecia edycja Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej Polski (IWEP). Celem analiz jest określenie czy władze naszego kraju zapewniają równowagę w gospodarce i stabilność warunków funkcjonowania przedsiębiorstw. Raport jest formą niezależnego i obiektywnego obywatelskiego doradztwa, które ma sprzyjać ułatwianiu i porządkowaniu dyskursu publicznego na temat pożądanych kierunków prowadzenia polityki gospodarczej.
– Gospodarka i działalność gospodarcza bazują na wiarygodności – mówi przewodniczący Rady Programowej OEES, Jerzy Hausner. Jak dodaje, jej osłabienie powoduje, że gospodarka staje się coraz bardziej wrażliwa, czyli mniej odporna na szoki i kryzysy. – Nie wykorzystujemy naszego potencjału gospodarczego. Im mniej wiarygodne państwo, tym wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, obsługi zadłużenia, możliwej presji inflacyjnej. Poziom wiarygodności ma też znaczenie dla jakości rządzenia, a jej słabnięcie oznacza wzrost niepewności reguł.
Udział w OEES to dobra okazja, by poznać ciekawych ludzi ze świata biznesu, nauki, NGO i administracji; posłuchać na żywo inspirujących wystąpień i dyskusji na najważniejsze tematy w gospodarce; zainspirować się tym, jakie rozwiązania wdrażają inni.
Rejestracja jest dostępna TUTAJ>>
Fundacja Wolności Gospodarczej jest partnerem merytorycznym Open Eyes Economy 2024.