Rada NGO ma stanowić platformę dialogu, wymiany doświadczeń i wspólnego kształtowania priorytetów polskiego przewodnictwa, wykorzystującą wiedzę oraz doświadczenie organizacji pozarządowych.
Jej członkowie będą odpowiedzialni za współtworzenie kształtu polskiej prezydencji, aby odzwierciedlić szerokie spektrum interesów społecznych oraz za zaangażowanie organizacji pozarządowych, w celu podnoszenia świadomości społecznej na temat prezydencji i jej znaczenia dla Unii Europejskiej oraz Polski. Ministerstwo ds. Społeczeństwa Obywatelskiego podkreśla, że liczy, że członkowie Rady wniosą specjalistyczną wiedzę i ekspertyzy w różnych dziedzinach, które mogą być istotne dla agendy prezydencji.
– Dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym, które poparły moją kandydaturę oraz ministrom za powołanie – komentuje Marek Tatała. Jak mówi, w radzie chciałby przede wszystkim zwracać uwagę na ważną rolę polskiej prezydencji w kształtowaniu przyszłości europejskiej gospodarki. – Większe bezpieczeństwo, różne programy unijne czy osłabianie anty-unijnego populizmu – wszystko to zależy od tego czy gospodarka Unii Europejskiej będzie w sposób szybki i stabilny rosnąć. Powinien być to ważny temat nadchodzącej prezydencji. Nie ma lepszego sposobu na szybszy wzrost niż wzmocnienie jednolitego rynku. Dlatego Polska powinna wspierać usuwanie barier na jednolitym rynku UE i dbać o to by unijnej gospodarki nie dusił nadmiar regulacji – dodaje prezes FWG.
Z tej okazji przypominamy raport Fundacji Wolności Gospodarczej „Polska na jednolitym rynku UE – korzyści, bariery, reformy”>>
– Moim priorytetem od zawsze był dialog, dlatego z wielką satysfakcją przyjęłam tak duże zainteresowanie Radą NGO ds. Prezydencji. Wierzę, że dzięki temu polski trzeci sektor będzie jeszcze szerzej reprezentowany w pracach nad prezydencją – mówi cytowana przez rządowy portal informacyjny minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Podsekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik ds. przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie UE.
– Swoich reprezentantów zgłosiły organizacje, które wpływają na rozwój społeczeństwa obywatelskiego we wszystkich istotnych kierunkach – ocenia Marek Krawczyk, wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Pełną listę członków Rady NGO ds. Prezydencji Polski w UE znajdziesz TUTAJ>>