FWG na Kongresie
Wydarzenie rozpoczęło się przemówieniami i panelami partnerów, mi.n. polityków oraz przedstawicieli liberalnych organizacji pozarządowych. 8 listopada odbyło się przemówienie Prezesa FWG, Marka Tatały pt. “Polish transformation – a fight for economic freedom” (“Polska transformacja – walka o wolność gospodarczą”). Uczestnicy kongresu mieli okazję posłuchać o historii polskiego liberalizmu i o tym, jak rozwój gospodarczy w Polsce może być przykładem dla innych krajów, co zostało zaprezentowane na podstawie licznych danych i wykresów. Interesującym dla obcokrajowców było też przybliżenie czasów polskiego socjalizmu.
Prezes FWG zaznaczył, że Polska nie tylko dogoniła na jednolitym rynku UE kraje zachodniej Europy, ale jej pozycja cały czas się umacnia, co pomaga zaobserwować wskaźnik PKB per capita (w parytecie siły nabywczej), jako odsetek średniej UE (według danych Eurostat). Co ciekawe, od czasu transformacji zmniejszyły się również emisje CO2 per capita, co potwierdzają dane Banku Światowego.
Debaty o kluczowych kwestiach przyszłości
Celem wydarzenia było przyjęcie wspólnych rezolucji dotyczących przyszłości Europy, które były przygotowywane przez delegatów przed kongresem. Dotykają bieżących kwestii w polityce europejskiej, takich jak ekonomia i podatki, stosunki międzynarodowe, kultura, edukacja, praworządność, a nawet rolnictwo. W tym roku przyjęte zostały m. in. rezolucje dotyczące ograniczenia biurokracji związanej z programem ERASMUS+, rozwoju jednolitego rynku UE, innowacji i ratowania demokracji w Wenezueli.
LYMEC to organizacja młodzieżowa Partii ALDE i jej grupy parlamentarnej Renew Europe w Parlamencie Europejskim. Bliskie jej są wartości liberalne, między innymi wolność gospodarcza, zrównoważony rozwój, demokracja i praworządność. LYMEC zrzesza około 60 organizacji członkowskich z 40 europejskich krajów, a także członków indywidualnych. W Polsce stowarzyszeniem członkowskim są Młodzi Nowocześni, gospodarze tej konferencji, jednej z najważniejszych dla młodych liberałów zainteresowanych polityką europejską.