Autor: FWG
Podczas tegorocznych Igrzysk Wolności w Łodzi odbyła się dyskusja z udziałem Marka Tatały, na temat raportu „Krótszy czas pracy — więcej rozwoju, mniej sztywnych regulacji”, który został przygotowany przez CEO FWG.
Autor: FWG
Podczas tegorocznych Igrzysk Wolności w Łodzi odbyła się dyskusja z udziałem Marka Tatały, na temat raportu „Krótszy czas pracy — więcej rozwoju, mniej sztywnych regulacji”, który został przygotowany przez CEO FWG.
W panelu pt. „Raporty Liberté!: „Przyszłość pracy” skupiono się przede wszystkim na tych elementach pracy, które wiążą się z jej długością – zarówno w wymiarze godzinowym, jak i w ciągu całego życia. W panelu wystąpili również doradca w zakresie internalbrandingu Bartłomiej Brach, specjalistka z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi Beata Skowron-Mielnik, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Marcin Zieliński, a rozmowę poprowadziła starsza analityczka ds. gospodarczych w Polityce Insight Hanna Cichy.
Podczas panelu Marek Tatała odniósł się do propozycji skrócenia czasu pracy. Przedstawił jeden z czterech raportów think thanku Liberté! Zatytułowany “Krótszy czas pracy – więcej rozwoju, mniej sztywnych regulacji”, którego jest autorem.
Z raportu dowiadujemy się, że wraz z rozwojem gospodarki ludzie mogą pracować krócej i to wzrost gospodarczy, bogacenie się społeczeństw, jest najskuteczniejszym środkiem do tego, by pracować mniej. Dane porównawcze z wielu krajów pokazują, że liczba godzin pracy jest powiązana z produktywnością, a ta w Polsce wciąż jest niższa niż w zamożniejszych krajach Zachodu.
Odgórne skrócenie czasu pracy dużej części pracowników byłoby tym samym, co administracyjne podniesienie tej grupie wynagrodzeń, więc tak samo musi stać za tym wzrost produktywności.
Ważnym elementem wpływającym na wskaźniki długości czasu pracy ma powszechność pracy w niepełnym wymiarze; udział tej formy zatrudnienia wśród ogółu pracujących jest w Polsce szósty najniższy w krajach UE. Działania zmierzające ku jej większej powszechności mogłyby wciągnąć na rynek pracy także nowe osoby, dziś niepodejmujące zatrudnienia.
Podsumowując najskuteczniejszym sposobem na to, byśmy mogli w Polsce pracować krócej, jest dbałość o dalszy rozwój i zmniejszanie luki rozwojowej – co oczywiście mogą ułatwić rozmaite reformy (nie tylko prawa pracy). Cały raport dostępny jest tutaj.
Fundacja Wolności Gospodarczej jest partnerem wspierającym Igrzyska Wolności.