LIBERALS AMONG US
Dlaczego jedni są zwolennikami idei liberalnych, podczas gdy inni są ich zawziętymi przeciwnikami? Radosław Marzęcki, Marcin Chmielowski i Kris Kaleta, autorzy artykułu ,,Liberals Among Us”, podjęli próbę szczegółowego opisu uwarunkowań i struktury przekonań i poglądów polskiego społeczeństwa. Artykuł, tak jak raport ,,Mój jest ten kawałek podłogi” zrealizowany przez Stowarzyszenie Libertariańskie, opiera się na badaniach wspartych finansowo przez FWG.
FWG wspiera projekt „Wolność pod lupą” Stowarzyszenia Libertariańskiego>>
KTO POPIERA LIBERALIZM? NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI
Okazuje się, że konsekwentna i silna orientacja liberalna (i libertariańska) nie jest rozpowszechniona w polskim społeczeństwie. Poglądy liberalne ma 19,4% polskiego społeczeństwa, podczas gdy libertarianów jest tylko 4,3%. Polacy są również nieco bardziej liberalni w sensie społecznym i mniej liberalni w sensie ekonomicznym.
Wyniki pokazały, że bardziej liberalne poglądy mają zazwyczaj młodsi, lepiej wykształceni i mniej religijni ludzie, a także ci z wyższymi dochodami. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na te poglądy są wiek, niektóre preferencje polityczne i praktyki religijne.
Z artykułu wynika, że silniejszą orientacją liberalną (i libertariańską) charakteryzują się osoby młodsze, głosujące na Konfederację, Koalicję Obywatelską i Polskę 2050 oraz osoby mniej religijne.
W badaniu wykorzystano autorski kwestionariusz składający się z 31 skal ilościowych, które posłużyły do skonstruowania Indeksu Liberalizmu/Libertarianizmu (LLI) oraz kategoryzacji respondentów na „polskich liberałów” i „polskich libertarian”. Szczegółowe hipotezy zostały oparte na analizie danych zebranych w ogólnopolskim badaniu telefonicznym (CATI) przeprowadzonym na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.
Co Polacy sądzą na temat idei wolnościowych? Przeczytaj raport Stowarzyszenia Libertariańskiego ,,Wolność pod lupą”>>
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem. Przeczytaj artykuł na Researchgate.net>>