Radosne święto demokracji i wolności
Do Warszawy zjechali się organizatorzy i uczestnicy lokalnych wydarzeń Tour de Konstytucja z całej Polski. Łącznie spotkania odbyły się w ponad 80 miastach i miejscowościach, gdzie rozdano ponad 10 tys. egzemplarzy Konstytucji.
Na finałowej scenie zjawili się m. in. artyści np. Zbigniew Hołdys, jak i wybitne autorytety prawnicze: sędzia prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, sędzia Wojciech Hermeliński, prof. dr hab. Ewa Łętowska, czy sędzia Jerzy Stępień. Uczestnicy wysłuchali także powstanek warszawskich: Wandy Traczyk-Stawskiej i Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej.
Obejrzyj cały finał IV edycji Tour de Konstytucja TUTAJ>>
Wolność gospodarcza w Konstytucji
Jak podkreślał ze sceny Marek Tatała, wolność gospodarcza jest stanem naturalnym, a dopiero Konstytucja może w pewnych warunkach ją ograniczyć. – Te ograniczenia muszą być wprowadzone ustawami i to jest jeden z problemów, że często to nie jest ustawa, a rozporządzenie lub nawet brak jakiejkolwiek podstawy prawnej. Niestety te ograniczenia pojawiają się w sposób arbitralny – mówił ekonomista. Dodał, że wynikają one często z decyzji jednego urzędnika, z którą można później walczyć przed sądem, ale zajmuje to czas, a sprawiedliwość nadchodzi po latach.
Tatała przekonywał, że zgodnie z Konstytucją ograniczenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej mogą pojawiać się tylko ze względu na ważny interes publiczny. – To niestety daje pole do bardzo szerokich interpretacji. Są oczywiście bardzo ważne tematy, tak jak nasze bezpieczeństwo, kwestie zdrowotne, czy edukacyjne, ale czy na przykład naprawdę jest jakiś interes publiczny w tym, żeby państwo prowadziło hotele w ramach Polskiego Holdingu Hotelowego, albo zarządzało fabrykami cukierków? – pytał retorycznie ekonomista.
Prezes FWG stwierdził, że powinniśmy bronić wolności gospodarczej, jako wartości konstytucyjnej. – Wolność gospodarcza jest składową społecznej gospodarki rynkowej. Polska spadła w wielu rankingach swobody prowadzenia biznesu w ostatnich latach. Mam nadzieję, że w nowej rzeczywistości politycznej będzie przestrzeń do znacznej poprawy dla przedsiębiorców. Ich kreatywność i twórczość to ważny wymiar działalności gospodarczej, o której także warto pamiętać, bo nie tylko o pieniądze tu chodzi. Przedsiębiorcy powinni działać w otoczeniu, w którym to, co nie jest zabronione jest dozwolone – apelował.
Siła Młodych – Most Pokoleń
IV Edycja Tour de Konstytucja „Siła Młodych – Most Pokoleń”, koncentrowała się na edukacji młodzieży w zakresie społeczeństwa obywatelskiego, Konstytucji RP i Karty Praw Podstawowych UE. W tym roku postawiono także na podkreślenie znaczenia 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.
Inicjatorem akcji jest Robert Hojda i Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, a w jego organizację zaangażował się Komitet Obrony Demokracji oraz wiele stowarzyszeń stojących na straży wartości demokratycznych, konstytucyjnych i praworządności jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, stowarzyszenia sędziów Iustitia i Themis, stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia, Ogólnopolski Strajk Kobiet i wiele lokalnych grup, wolontariuszy i wolontariuszek.
W ciągu czterech edycji jego organizatorzy przejechali swoim busem dystans 98 tys. km. Odbyli ponad 400 debat na otwartych spotkaniach w przestrzeniach publicznych.
Więcej informacji o tegorocznej edycji na stronie internetowej organizatorów.