Pełna wersja raportu została ogłoszona na siódmej edycji kongresu OEES w Krakowie 23 listopada 2022 r. Podczas drugiego dnia wydarzenia, odbyła się premiera “Indeksu”, opracowanego po raz pierwszy przez grupę naukowców pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera. Zespół stworzył raport, który ma na celu pokazać wiarygodność ekonomiczną Polski. Indeks jest poświęcony kwestiom finansów publicznych, stabilności systemu finansowego, praworządności, a także jakości usług publicznych i respektowania zobowiązań międzynarodowych.
Celem zbudowania wskaźnika jest porównanie danych rocznych do długookresowej mediany w danych dziedzinach. Naukowcy wyliczyli indeks od 2014 r., aby na tej podstawie utworzyć skalę porównawczą. Z wyliczeń wynika, że od 2015 r. wiarygodność ekonomiczna Polski znacząco spadła. W podsumowaniu raportu autorzy podkreślają, że niska wiarygodność rodzi rozmaite problemy dla państwa od np. kłopotów ze skuteczną polityką antyinflacyjną, zmniejszenie skuteczności poboru danin publicznych czy osłabienie konkurencyjnej pozycji Polski w regionie.
– Wiarygodność ekonomiczna Polski plasuje się niżej niż w przypadku Czech i Słowacji oraz na podobnym poziomie jak Węgry, kraj, którego wiarygodność w ostatnich latach uległa wyraźnemu obniżeniu – czytamy w raporcie.
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski jest dostępny do bezpłatnego pobrania.
Publikacja powstała dzięki współpracy Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) w Sopocie, Open Eyes Economy Summit i przy wsparciu Partnerów, m.in. Fundacji Wolności Gospodarczej.