Projekt poświęcony deregulacji – SprawdzaMy, ma na celu uproszczenie przepisów, eliminowanie absurdów prawnych i wspieranie realnych zmian deregulacyjnych.
Eksperci zgromadzeni wokół tej inicjatywy pracują nad konkretnymi sprawami, takimi jak:
- Domniemanie niewinności podatnika – koniec z karaniem za niecelowe błędy w rozliczeniach;
- Milczące załatwienie sprawy – jeśli urząd nie odpowie w terminie, decyzja powinna być na korzyść obywatela;
- Zniesienie obowiązku badań okresowych dla osób z trwałą niepełnosprawnością;
- Vacatio legis dla przepisów podatkowych – koniec z nagłymi zmianami, które utrudniają planowanie finansów.
– Polska potrzebuje realnej deregulacji i liczymy na to, że nie skończy się tylko na obietnicach. Równolegle do prac inicjatywy “SprawdzaMy” rządzący mogą skorzystać z tego, co już jest w szufladach, np. pakietu deregulacyjnego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – podkreśla Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej.
– Jak każda wprowadzana zmiana, deregulacja będzie miała też swoich przeciwników, ale czasami warto przełamać opór, by docelowo odnieść sukces. Zorganizowana presja na rządzących może sprawić, żę dojdzie do dobrych zmian. Są sprawy do załatwienia teraz i takie, o które trzeba będzie zabiegać miesiącami, w co FWG i inne wolnościowe organizacje na pewno się zaangażują – dodaje Tatała.
“SprawdzaMy” to otwarty projekt – każdy może zgłosić swoje propozycje zmian i wskazać przepisy, które wymagają uproszczenia. Eksperci analizują zgłoszenia i opracowują najlepsze możliwe rozwiązania.
Sprawdź, co można poprawić i zgłoś swoje pomysły na www.sprawdzamy.com.