Za nami koniec wakacji, a wrzesień, tradycyjnie związany z początkiem roku szkolnego, przynosi ożywione dyskusje na temat edukacji i nauczania. Nowoczesna edukacja jest kluczowym czynnikiem w budowaniu społeczeństwa odpornego na manipulacje. Wykształcone osoby potrafią myśleć krytycznie, analizować dostępne informacje i podejmować świadome decyzje – zarówno w życiu prywatnym, jak i obywatelskim.
Jednym z obszarów działalności FWG jest edukacja dla przyszłości, dlatego poniżej przedstawiamy wartościowe, naszym zdaniem, projekty z tego zakresu.
BIBLIOTEKA INSTYTUTU MISESA – BEZPŁATNE E-BOOKI KLASYKÓW EKONOMII
W Internetowej Bibliotece Ekonomicznej Instytutu Misesa zostało zebranych ponad 20 tytułów autorstwa takich ekonomistów, jak Frederic Bastiat, Jean-Baptiste Say czy Adam Heydel – wszystkie w wygodnej formie e-booków. Każdą książkę można pobrać bezpłatnie.
– Celem projektu jest bezpłatne udostępnienie czytelnikom kolejnych książek z zakresu ekonomii – a zwłaszcza podstaw szkoły austriackiej – oraz wolnościowej filozofii politycznej – podsumowują autorzy projektu.
Przejdź do Internetowej Biblioteki Ekonomicznej>>
Warto również na bieżąco obserwować artykuły publikowane na stronie Instytutu, w których poruszane są różne zagadnienia ekonomiczne, takie jak bankowość czy ochrona zdrowia w Polsce i na świecie.
ESSENTIAL SCHOLARS – PLATFORMA EDUKACYJNA
Essential Scholars to projekt edukacyjny kanadyjskiego think-tanku Fraser Institute, realizowany przy wsparciu organizacji z Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych. Na stronie internetowej Essential Scholars znaleźć można interaktywne materiały w języku angielskim, wyjaśniające prostymi słowami najważniejsze idee związane z wolnością osobistą i gospodarczą oraz przedstawiające sylwetki najważniejszych liberalnych filozofów i ekonomistów.
Dowiedz się więcej o Essential Scholars>>
KANAŁ YOUTUBE ,,PROSTA EKONOMIA”
Na kanale ,,Prosta Ekonomia” poznać można zagadnienia z zakresu przedsiębiorczości, gospodarki, oszczędzania oraz podstaw ekonomii. Nie brakuje również omówienia historycznych wydarzeń, od kryzysu 2008 roku, aż po upadek Silicon Valley Bank na początku 2023. Animowane odcinki trwają od 5 do ponad 20 minut i pozwalają na zdobywanie wiedzy w wygodny i przyjemny sposób, niezależnie od poziomu zaawansowania oglądającego.
Odwiedź kanał Prosta Ekonomia>>
PROJEKT CIEKAWELICZBY.PL
W ramach projektu Ciekaweliczby.pl regularnie publikowane są warte poznania fakty społeczno-ekonomiczne, oparte na danych liczbowych.
– Zdarza się, że media, eksperci, publicyści i my sami bezkrytycznie przedstawiamy określone zjawiska i fakty oraz liczby, które je określają – tłumaczy Alicja Defratyka, autorka projektu. – W ramach projektu ciekaweliczby.pl prezentuję liczby, które uważam za ciekawe i wartościowe dla publicznej dyskusji. Publikuję też dane, które odkłamują tezy prezentowane często w mediach przez przedstawicieli władzy lub inne osoby publiczne.
Nowe dane można znaleźć zarówno na stronie internetowej projektu, jak i w mediach społecznościowych, na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Projekt jest prowadzony we wsparciu FWG.
Obserwuj stronę projektu i poznaj najciekawsze liczby>>
BEZPŁATNY PODRĘCZNIK ,,WOLNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”
Opublikowany na otwartej licencji podręcznik „Wolna przedsiębiorczość” oryginalnie był przeznaczony do nauczania podstaw przedsiębiorczości w liceach ogólnokształcących i technikach. Książka jest dostępna do pobrania w formie e-booka na stronie projektu. Polecamy ją wszystkim, którzy chcą zdobyć wiedzę z zakresu podstaw przedsiębiorczości i ekonomii.
Pobierz podręcznik ,,Wolna przedsiębiorczość” bezpłatnie>>
SERIAL ,,WOLNY WYBÓR” NA YOUTUBE
Krótkie przemówienie Arnolda Schwarzeneggera na temat tego, czym jest wolny wybór, rozpoczęło słynny serial o takim właśnie tytule, oparty na książce Miltona Friedmana. Odcinki serialu będą za niedługo regularnie publikowane na kanale YouTube ,,Nam Zależy” – emisja jest planowana na wrzesień.
Dowiedz się więcej o serialu ,,Wolny wybór”>>
,,SWEDEN: LESSONS FOR AMERICA?” – FILM NA YOUTUBE
Sugeruje się, że Amerykanom byłoby lepiej, gdyby Stany Zjednoczone były bardziej podobne do Szwecji. Czy Szwedzi wiedzą coś, czego my nie wiemy?
Godzinny dokument Johana Norberga ,,Sweden: Lessons for America?”, w którym autor analizuje historię rozwoju gospodarczego Szwecji, od jednego z najbiedniejszych krajów na świecie do jednego z najlepiej prosperujących. Film nakreśla kluczowe idee i przedsięwzięcia, które zapoczątkowały reformy i nadal pomagają Szwecji utrzymać wysoki poziom wolności gospodarczej. Warto go obejrzeć.
Zobacz dokument ,,Sweden: Lessons for America?” na YouTube>>
INSTAGRAM BIBLIOTEKI WOLNOŚCI
Na Instagramie Biblioteki Wolności FWG regularnie publikujemy treści promujące wartościową wiedzę prosto z inspirujących książek i publikacji – między innymi fragmenty, cytaty i recenzje. Obserwuj profil, aby zdobywać skondensowaną wiedzę w formie przystępnych infografik.
Obserwuj profil Biblioteki Wolności>>
To już wszystkie z wybranych przez nas propozycji. Chcesz dodać coś od siebie? Podziel się wartościowymi materiałami w komentarzu na Twitterze>> lub na Facebooku>>