Historia myśli liberalnej
Historia myśli liberalnej to książka z 2000 roku omawiająca dzieje myśli liberalnej. Zamiast banalnego rozpoczęcia narracji od Johna Locke’a i ewentualnie XVIII wiecznych Wigów, otrzymujemy w początkowych fragmentach tekstu przedstawienie swoistej prehistorii liberalizmu. Dowiadujemy się o wątkach wolnościowych w starożytnej Grecji, czy Chinach, a także w średniowieczu. Oprócz tego autor omówił powiązania myśli liberalnej z myślą anarchistyczną, mimo że ta druga w swoich syndykalistycznych i komunistycznych wariantach jest najczęściej kojarzona jako opozycja wobec zwolenników wolności gospodarczej.
Książkę umieścił w Internecie sam profesor, można pobrać ją na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego
Amalteiści i neomaltuzjanie – dwie wizje rozwoju
Profesor Kwaśnicki przykładał dużą wagę do sporów na temat kształtu i możliwości rozwoju cywilizacji pomiędzy pesymistami (nazywał ich neomaltuzjanami, w nawiązaniu do myśli Thomasa Malthusa), a optymistami (amalteiści od mitologicznej kozy Amaltei, która wykarmiła Zeusa). Na swojej stronie miał nawet specjalną zakładkę, w której gromadził różnego rodzaju teksty na temat tego, jak w pozytywnym kierunku zmienia się świat. W omawianym artykule, bazując na różnych przykładach długookresowego prognozowania, pokazał, jak zawodne jest konstruktywistyczne myślenie i jak ważna jest wolna gospodarka rynkowa, umożliwiająca bankructwa i usuwanie z rynku nierentownych przedsiębiorstw.
Lepszy świat profesora: Lepszy świat | Witold Kwasnicki (uni.wroc.pl)
Artykuł: ANeoMEkonomista.pdf (uni.wroc.pl)
Niebezpieczny Piketty w odwrocie
Ta doskonała recenzja słynnej książki Thomasa Piketty’ego pt. Kapitał w XXI wieku. Profesor Kwaśnicki wykazał, jak bardzo ten tytuł był przeceniany: większość głównych tez nie ma pokrycia w faktach, odwołania do literatury są bardzo ubogie i jednowymiarowe oraz wątpliwa jest zastosowana metodologia i terminologia. Zwrócił też uwagę, że pod wpływem miażdżącej krytyki Piketty musiał się wycofać z pewnych tez, co w ogóle nie przeszkadza różnej maści socjalistom dalej powoływać się na książkę, której najczęściej w ogóle nie przeczytali – prof. przytacza dane z Amazona, że Kapitał Piketty’ego to najbardziej niedoczytana książka 2014 roku. Tekst można przeczytać na stronie Obserwatora Finansowego.
Neoliberalizm – wszelkie zło tego świata?
Krótki, ale treściwy tekst na temat nieporozumień związanych z liberalizmem. Profesor zwraca w nim uwagę, że często leseferystom zarzuca się fetyszyzowanie PKB, podczas gdy to twór wymyślony i rozpropagowany przez keynesistów i innych interwencjonistów. Podkreśla też, że poza nielicznymi wyjątkami, nie mieliśmy po II wojnie światowej do czynienia z polityką liberalną w świecie zachodnim, więc często próbuje się obwiniać liberalizm za rzeczy, z którymi nie ma nic wspólnego. Krytykuje również nadinterpretacje słów i polityki Ludwiga Erharda w Niemczech Zachodnich. Tekst można przeczytać Tutaj>>
Carl Menger i analiza ekonomiczna bez matematyki
Przybliżenie metodologicznych przemyśleń Carla Mengera, założyciela austriackiej szkoły ekonomii i zestawienie ich w artykule z Leonem Walrasem i Williamem Jevonsem, wraz z którymi Menger jest uważany za niezależnych od siebie, ale działających w tym samym czasie twórców tzw. rewolucji marginalistycznej. Wbrew wątpliwościom zwolenników matematyzacji ekonomii, Menger potrafił posługiwać się królową nauk i nawet próbował ją stosować w swoich badaniach nad gospodarką, o czym świadczą jego zachowane notatki. Po prostu w toku swoich rozważań podjął świadomą decyzję metodologiczną unikania np. rachunku różniczkowego, bo uznał, że język naturalny jest adekwatniejszy do opisu ludzkiego działania, wartości i bogactwa innych kategorii ekonomicznych. Artykuł dostępny również na stronie Obserwatora Finansowego.
Autor tekstu: Adrian Łazarski, specjalista ds. biblioteki i projektów, Fundacja Wolności Gospodarczej