Autor: FWG
Polskim politykom należy powiedzieć “sprawdzamy” – mówił w rozmowie z Grzegorzem Chlastą prezes FWG, Marek Tatała, w programie “Magazyn Ekonomiczny” Radia dla Ciebie.
Autor: FWG
Polskim politykom należy powiedzieć “sprawdzamy” – mówił w rozmowie z Grzegorzem Chlastą prezes FWG, Marek Tatała, w programie “Magazyn Ekonomiczny” Radia dla Ciebie.
W audycji poruszono kluczowe tematy gospodarcze: od deregulacji, przez rolę Polski w Unii Europejskiej, po ocenę możliwości reform obecnego rządu.
Marek Tatała przypomniał, że potencjalny układ polityczny, jaki może się utworzyć po wyborach prezydenckich – z rządem i prezydentem z tego samego obozu – stwarza unikalną szansę na „sprawdzenie” polityków.
– Przez ostatnie miesiące bardzo często słyszeliśmy wymówkę, że czegoś nie można zrobić, bo prezydent zawetuje. Teraz ta wymówka może zniknąć i będzie można realnie powiedzieć politykom: sprawdzam – stwierdził prezes FWG.
Tatała podkreślił również znaczenie inicjatywy „Sprawdzamy”, w której przedsiębiorcy wspólnie z rządem pracują nad katalogiem deregulacyjnych propozycji. – To działa jak deregulacyjny Tinder – trafiają tam propozycje zmian, które są analizowane i oceniane pod kątem sensowności. Wiele z nich rząd akceptuje, część odrzuca. Pierwsze pakiety już trafiły do Sejmu – opisał.
W kontekście wyzwań międzynarodowych, Tatała podkreślił znaczenie aktywnej obecności Polski w debacie o przyszłości Unii Europejskiej i jej konkurencyjności. – Skuteczna deregulacja europejskiej gospodarki i wzrost PKB Unii to nie tylko sprawa ekonomii, ale i bezpieczeństwa. Większy budżet oznacza więcej zasobów m.in. na obronność – argumentował.
Zaapelował także o wyciszenie jałowych sporów z instytucjami unijnymi i skupienie się na „ugrywaniu” jak najwięcej dla Polski: – Unia nie jest wspólną matką, ale platformą do walki o interesy narodowe – i warto być w niej liderem, nie outsiderem.
Oceniając działania rządu, Tatała wskazał na brak wyraźnego lidera polityki gospodarczej. – W tym rządzie brakuje wicepremiera od gospodarki, który spinałby prace resortów. Potrzebujemy silnego koordynatora, jakim kiedyś byli ministrowie pokroju Balcerowicza czy Kołodki – stwierdził.
Podsumowując, prezes FWG wskazał na trzy kluczowe filary, które powinny kierować działaniami rządu w nadchodzących latach: odwaga do reform, lepsza koordynacja polityki gospodarczej i kontynuacja deregulacyjnego kursu.
Zachęcamy do obejrzenia całej audycji w Radiu Dla Ciebie: