Wolność, kreatywność, przedsiębiorczość, otwartość, rozwój – to wartości, na bazie których buduje się szczęście i dobrobyt każdego z nas, osobisty i społeczny. Jednak nie są nam one dane na zawsze. Raz wywalczone, wymagają wzmacniania i obrony przed zagrożeniami. To ważne zadanie społeczeństwa obywatelskiego. W czasie pandemii Covid-19 Polska stanęła przed wieloma wyzwaniami, nie tylko tymi dotyczącymi zdrowia. Szeroko dyskutowana była sytuacja ekonomiczna kraju i możliwość funkcjonowania przedsiębiorstw w realiach covidowych. To właśnie wolność działalności gospodarczej w czasie pandemii oraz po jej zakończeniu będzie tematem cyklu debat – piszą organizatorzy: SWPS Innowacje i Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.
Cykl debat „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza” realizowany jest również dzięki wsparciu Fundacji Wolności Gospodarczej i odbędzie się w 5 miastach, w których zlokalizowane są kampusy Uniwersytetu SWPS: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie i Katowicach.
W debatach wezmą udział przedstawiciele lokalnego środowiska społeczno-gospodarczego oraz eksperci z różnych wydziałów Uniwersytetu SWPS zajmujący się problematyką reglamentacji działalności gospodarczej.
Zaproszeni eksperci i przedsiębiorcy poruszą m.in. kwestie:
- znaczenia i współczesnego rozumienia wolności działalności gospodarczej w świetle art. 20 i 22 Konstytucji
- znaczenia ograniczenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego dla realizacji wolności działalności gospodarczej,
- reglamentacji działalności gospodarczej w czasie pandemii i jej skutków (zwłaszcza dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców),
- odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa,
- kryzysu praworządności,
- społecznych i psychologicznych skutków pandemii dla przedsiębiorców.
Pierwsza debata odbędzie się 29 marca na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS.
Jednym z panelistów będzie Marek Tatała – CEO Fundacji Wolności Gospodarczej.
Zachęcamy do stacjonarnego udziału w wydarzeniu 29 marca 2022 r. o godzinie 18:00. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie SWPS.
Spotkania będą nagrywane i ukażą się w formie podcastów. Będą również transmitowane za pośrednictwem uczelnianych mediów społecznościowych oraz w Strefie Prawa Uniwersytetu SWPS. Organizatorzy przygotują także specjalną publikację zawierająca rekomendacje z przeprowadzonych debat. Trafi ona do władz państwowych i lokalnych.